Włosek poety – próba generalna Światowego Hymnu Książki UNESCO

[…]

Dziś włoskiem tym poety głos

Słyszycie

Ktoś tam słyszy

Dziś o godzinie 12:00 na wrocławskim Rynku usłyszeć słowa poety Tadeusza Różewicza mogli wszyscy. Głosu poecie użyczyło tysiąc osób –  ponad ośmiuset członków dyskusyjnych klubów książki i prawie dwustu chórzystów z projektu Singing Europe. Hymn Książki UNESCO wykonany publicznie został po raz pierwszy we Wrocławiu i już zawsze będzie śpiewany we wszystkich przyszłych Stolicach Książki.

Bez podziału na scenę i widownie, na luzie, pełni zaraźliwej energii profesjonalni śpiewacy występowali obok amatorów zgromadzonych w różnych miejscach wrocławskiego Rynku. Wykonawcy stopniowo ujawniali się spośród przypadkowych przechodniów. Z każdą kolejną zwrotką głosów było coraz więcej. Rozdawane przez dyrygenta kartki z nutami ośmieliły również niektórych z obecnych na rynku widzów. W finałowej scenie wszyscy zgromadzili się w centralnej części Rynku, aby hymn pełną mocą wybrzmiał po raz ostatni. Na kolejne wykonanie poczekamy do 22 kwietnia 2017 roku. Zabrzmi on wtedy na całym świecie w kilkudziesięciu językach równocześnie.

Muzyka do hymnu skomponowana została przez jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów – Jana Kantego Pawluśkiewicza. Aranżację muzyczną na potrzeby obecnego wykonania przygotował Łukasz Bzowski. Z amatorami wystąpili chórzyści w ramach projektu Singing Europe pod opieką artystyczną Agnieszki Franków-Żelazny. Nagranie próby generalnej posłuży do przygotowania klipu, który już wkrótce będzie powszechnie dostępny w internecie.

Wykonanie Światowego Hymnu Książki UNESCO było częścią Literackiego Woodstocku – Zlotu Dyskusyjnych Klubów Książki, który odbywa się we Wrocławiu od 27 do 31 lipca. Kolejnym punktem programu na Rynku było spotkanie autorskie z Danutą Wałęsą. Pierwsza Dama opowiadała przede wszystkim o tym, jak zmieniło się jej życie i ona sama po wydaniu autobiograficznej książki „Marzenia i Tajemnice”.